Poznajemy zawody

   Poznajemy zawody

Szczegółowe  podsumowanie

    W naszej szkole organizowane są kółka w ramach projektu „Z wiedzą i doświadczeniem świat będzie nasz”, na których uczniowie mają możliwość zapoznawania się z najróżniejszymi profesjami w naszej okolicy. Oto krótki przegląd zawodów, jakie- nam uczniom udało się poznać.

            Jako pierwszy temat naszych spotkań obraliśmy zawód pielęgniarki. W celu poznania tego zawodu udaliśmy się do Ośrodka Zdrowia w Ujeździe Górnym, gdzie przeprowadziliśmy szczegółowy wywiad z Panią Basią- pielęgniarką, która uświadomiła nas, że aby zostać pielęgniarką lub lekarzem, trzeba być otwartym na ludzkie problemy i czuć powołanie zawodowe. Jako wniosek obraliśmy zdanie, że zawody medyczne są jednymi z odpowiedzialnych zawodów, w których liczy się życie drugiego człowieka.

            Kolejnym punktem naszych zawodowych zajęć była profesja ślusarza. Jako punkt zapoznania się z zawodem obraliśmy zakład ślusarski w Jarostowie. Tam oprowadzał nas szef owej firmy, opowiadając dokładnie o tym, czym zajmuje się ślusarz. Dokładnie przyglądaliśmy się wyrobowi pięknej bramy. Wychodząc z zakładu, doszliśmy do wniosku, że zawód ślusarza można spokojnie zaliczyć do zawodów artystycznych, gdyż jest to, nic innego, jak sztuka  wykorzystywania m.in. stali.

   W pewnym momencie do głowy wpadł pomysł, aby zainteresować się tematem, który towarzyszy nam od najmłodszych lat i przygotowuje nas do coraz wyższego nauczania- mowa tu o przedszkolu. W Ujeździe Górnym już od dawna funkcjonuje szkółka dla najmłodszych, dlatego też właśnie tam zaplanowaliśmy spotkanie z Paniami przedszkolankami.  W środku spotkaliśmy się z niezwykłą energią dzieci, o której jako młodzież dawno zapomnieliśmy… Po wywiadzie z Panią przedszkolanką uświadomiliśmy sobie, że mimo wymagań odnośnie wyrozumiałości,  przedszkole to przede wszystkim kreatywność, uśmiech i podejście do dzieci.

            Jednym z najpopularniejszych zawodów wybieranych przez młodzież jest  praca fryzjera. Przyszłe kandydatki chciały zaprezentować swoje umiejętności profesjonalistce- Pani Fryzjerce z Konar, która posiada tytuł mistrzowski. Praktyki zakończyły się oceną mistrzyni. Wszyscy przekonali się o tym, że aby zostać fryzjerem, trzeba posiadać powołanie do sztuki jaką, jest kreatywna stylizacja fryzur.

 

W związku z zainteresowaniem światem książek, odwiedziliśmy publiczną bibliotekę w Ujeździe Górnym, gdzie zapoznaliśmy się z zawodem bibliotekarza. Oczywistym faktem jest to, że praca w tym zawodzie wiąże się z miłością do czytelnictwa. Jednym z głównych aspektów upoważniających do tego zawodu jest bardzo sprawna pamięć. Aby bardziej przybliżyć sobie bogaty zbiór książek, każdy z nas wybrał sobie fragment z najróżniejszych gatunków literackich- dramatu, komedii i innych. Od razu nasunął się wniosek - Warto jest czytać książki, które zmieniają punkt widzenia na świat…

Kolejnym zawodem zaliczającym się do grupy wymagających odwagi i odpowiedzialności, jakim się zainteresowaliśmy, była służba strażaka. Reprezentanci tej  grupy opowiedzieli nam o swojej pracy . Straż Pożarna wymaga przede wszystkim głębokiego zaangażowania w niesieniu pomocy  innym. Każdy z nas doszedł do wniosku, że aby zostać strażakiem, trzeba utrzymywać gotowość do działania i poświęcić wiele dobra dla drugiego człowieka.

Często pierwszym wyborem dla matematyków jest zawód księgowego. Zainteresowani tematem, postanowiliśmy spotkać się z przedstawicielką zawodu. Dowiedzieliśmy się, że podstawą księgowości jest uczciwość. Dowiedzieliśmy się również, że oprócz talentu matematycznego, trzeba mieć prawo polskie w małym palcu.

 

 

Dziękujemy przedstawicielom zawodów za współpracę:

 • Jarosławowi Kozłowskiemu
 • Barbarze Wieczorek
 • Agnieszce Róg
 • Annie Garbaty
 • Izabeli Fuglewicz
 • Jolancie Kukli
 • Annie Kaproń
 • Marii Najduk
 • Agacie Jędrychowskiej
 • Hubertowi Lipcowi
 • Annie Gajdzie

Grupa Orientacji Zawodowej dziękuje za przeprowadzone zajęcia w zakładach pracy.

            Szczególnie dziękujemy Pani Małgorzacie Bromińskiej, która sprawowała opiekę nad nami podczas poznawania rynku pracy na terenie naszej gminy.

Karol Szczerbień, Małgorzata Kulak, Daria Ginter

 

 

NABÓR NA ROK SZKOLNY 2018/2019

KLASA IV

 1. Brandiuk Tomasz
 2. Brzezicki Cyprian
 3. Chmielewski Michał
 4. Łupinka Julia
 5. Mielczarek  Aleksandra
 6. Płaziuk  Wiktoria
 7. Wysocka Wiktoria
 8. Ziarnik  Bartosz

 

 

KLASA V

 

 1. Baszak Wiktoria
 2. Biczysko Jakub
 3. Błaszczyk Tomasz
 4. Bołtun Natalia
 5. Cencelewicz  Mikołaj
 6. Czerwiński Kamil
 7. Gołdyn Adam
 8. Kieloch Kamil
 9. Kowalska Milena
 10. Kreczko Jakub
 11. Lipka Nicola
 12. Michalik  Jakub
 13. Michalska  Hanna
 14. Osmałek Julia
 15. Pilarska Julia
 16. Słociak Natalia
 17. Sobala Milena
 18. Śledzińska  Aleksandra

 

KLASA VII

 

 1. Basicz Aleksandra
 2. Biczysko Oliwia
 3. Cencelewicz Kinga
 4. Ciesielska Julia
 5. Dobrzycki Krzysztof
 6. Kaproń  Kacper
 7. Klęczar Patryk
 8. Lipiec Igor
 9. Majcher  Bartłomiej
 10. Majcher Monika
 11. Słociak Nikola
 12. Sykała Paulina

 

Witaj,
nie jesteś zalogowany.

Zaloguj się

Ministerstwo

Edukacji

Narodowej 

Gmina Udanin

Szkoła współpracy

Nawigacja

Nasza społeczność