KATYŃ-OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA

 

W 2008 roku ś.p. ks. Jożef Joniec podjął, zapoczątkowaną przez ks.Stanisława Kucia ,akcję sadzenia dębów upamiętniających  zabitych w Katyniu i pozostalych obozachsowieckich polskich oficerów.


Ks. Joniec był twórcą prgramu  „Katyń ...ocalić od zapomnienia” którego
celem, jak informuje oficjalna  stronie programu jest:

„ uczczenie pamięci

Bohaterów Zbrodni Katyńskiej,
a zarazem przywrócenie i zagwarantowanie im zbiorowej, pokoleniowej pamięci
poprzez posadzenie

21.857 DĘBÓW PAMIĘCI.”

  

Ś.p. Prezydent Rzeczpospolitej, Prof. Lech Kaczyński objął program Honorowym patronatem.


 

  

  

  

  

  

  

 

 

 

 

 

W 2009 roku z incjatywy Pani Dyrektor Doroty Byry  nasze gimnazjum włączyło się w akcję „Katyń ..ocalić od zapomnienia” i w dniu 8 maja na naszym szkolnym podwórzu uroczyście zasadzono dąb upamiętniający śmierć  podpułkownika Antoniego Fleszara, zabitego 12 maja 1940r w Charkowie. Matką Chrzestną naszego dębu jest pani Teresa Olkiewicz Wójt Gimny Udanin. Jesteśmy jedną z ponad 2000 instytucji w kraju i zagranicą,które biorą włączyły się do tego programu.W naszym gimnazjum patronat nad programem katyńskim sprawuje Pani dyrektor Dorota Byra oraz pani Teresa Lipińska nauczycielka historii.

  

Co roku pani Lipińska wraz z młodzieżą uczęszczającą na zajęcia koła historycznego przygotowyuję uroczytości obochdu zbrodni katyńskiej.W 2011 roku hohorowym gośćmi były córka ś.p. Podpułkownika Fleszara pani Teresa Gruszka i jego wnuczka Ewa Gruszka. 

 

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

 

 

 

W roku 2010 pani dyrektor otrzymała zaproszenie od Prezydenta Rzeczposopolitej Lecha Kaczyńskiego na uroczystość zasadzenia dębu pamięci w ogrodach Pałacu Prezydenckiego. Uroczystośc ta nie odbyła się. W dniu 10 kwietnia prezydent LechKaczyński i ks. Józef Joniec zgnieli w katastrofie  lotniczej pod Smoleńskiem. Lecieli do Smoleńska by brać udział w obchodach 70 rocznicy zbrodnii katyńskiej.Relacje z kolejnych uroczystości obchodów zbrodnii katyńskiej w naszym gimnazjum,przedstawione przez naszą szkolną reporterkę, bibilotekarza panią Beatę Chomąt,  można przeczytać pod tymi linkami.

 

Pdf.2009/2011

 

http://www.udanin.pl/nowosci,aktualnosci,5,1,obchody_69_rocznicy_zbrodni_katy,479.html

  

http://sroda.express-miejski.pl/wiadomosc/5197,ujazd-gorny-w-holdzie-ofiarom-zbrodni.html

zdjęcia z uroczystości znajdują sie w galerii naszej strony internetowej.


Ciekawy artykuł o ks, Jońcu można znaleść pod tym adresem http://www.zw.com.pl/artykul/466451.html

 

Informację od programie oraz listę instytucji uczestniczących w programie “Katyń-ocalić od zapomnienia” można znaleść pod tym adresem 


http://www.katyn-pamietam.pl/institutions/194.html?sort=nazwa&dir=desc


Witaj,
nie jesteś zalogowany.

Zaloguj się

Ministerstwo

Edukacji

Narodowej 

Gmina Udanin

Szkoła współpracy

Nawigacja

Nasza społeczność