Strona główna

Kontakt
Historia i patron szkoły
Życie szkoły
Dokumenty szkoły
Rekrutacja
Dyrekcja
Pracownicy
Zajęcia pozalekcyjne
Projekty
Młodzieżowa Rada Gimnazjum
Rada rodziców
Dla rodziców
Przyjaciele gimnazjum
Galeria zdjęć
Ogłoszenia
Wideo
Download
Egzamin gimnazjalny 2017
Wymiana międzynarodowa
Katyń - ocalić od zapomnienia
Osiągnięcia uczniów
Dla Nauczycieli
Pedagog
Wolontariat
Plan lekcji
PSO
DOWOZY I ODWOZY UCZNIÓW

Okręgowa

Komisja

Wyborcza 

Kuratorium

Oświaty

we Wrocławiu

Wycieczka do Drezna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W dniu 20 grudnia odbyła się zorganizowana przez Panią Martę Barańską wycieczka do Drezna. Zobaczyliśmy najsłynniejsze zabytki Drezna: Pałac Zwinger, Kościół Świętej Trójcy, Kościół Najświętszej Maryi Panny, ścianę ze słynnym, wykonanym z porcelany pocztem królów saskich. Młodzież miała też okazje zobaczyć wspaniałą kolekcję Zbrojowni i Komnaty Tureckiej. Odziane w kunsztownie kute zbroje konie i rycerze, haftowany złotem namiot słutana, szpady, bogato zdobione renesansowe szaty, wszystko to  wzbudzało zachwyt, przenosiło w dawno minione czasy, przybliżało to o czym uczyli się na lekcjach historii. ”Wisieńką na torcie” naszej wycieczki była wizyta w drezdeńskim skarbcu, którego zachwycające zbiory  należą do jednych z największych w Europie. Uczniowie podziwiali słynny Drezdeński Zielony Diament, wykonaną ze złota i drogocennych kamieni minaturę Dworu Wielkiego Mogula i złoty serwis do kawy.

Nasz przewodnik, Pan Maciej swoimi ciekawymi opowieściami o Dreźnie zaskarbił sobie sympatie uczniów, którzy nie tylko słuchali go z zainteresowaniem ale też bardzo wiele zapamiętali z jego opowieści. Dziękujemy Panie Maćku !

       Od cudów rzemiosła artystycznego przenieśliśmy się do cudów techniki czyli do Muzeum Komunikacji. A tam lśniące czernią i czerwienią lokomotywy parowe, które niektórzy widzieli tylko na obrazkach a w muzeum mogli wejść do kabiny maszynisty, dotknąć skomplikowanej maszynerii i przez chwilę przenieść się w czasie.Były też unoszące się nad ziemią balony i pierwsze samoloty, makiety dworców kolejowych i poruszające się między nimi miniaturowe pociągi.  Miniatury różnego rodzajów statków i łodzi Nie zabrakło też rowerów i toru, na którym uczniowie próbowali jaką szybkość mogą rowery rozwinąć.

       Po przeszłości drezdeńskiej nadszedł czas na teraźniejszość czyli jarmark świąteczny galerię handlową. Jarmark wprawił odwiedzjących w prawdziwie świąteczny nastrój. Na dachach kramów choinki a wśród nich podświetlone domki i figurki. Wyglądało to  bajkowow. W powietrzu unosiły się smakowite zapachy, kramy wabiły jabłkami w czekoladowych, i karmelowych polewach, stertami drezdeńskich bożonarodzeniowych strucli, wycinanych w drewnie szopek, dekoracji choinkowych. Kręciło się młyńskie koło i obracała szopka a w niej figury  pasterzy i trzech króli.

Młodzież wyjeżdżała zadowolona, pełna wrażeń, z  upominkami dla najbliższych. Jeszcze nie opuściliśmy Drezna a już chcieliśmy tam wracać.Dziękujemy Pani Marcie Barańskiej,że pokazała nam Drezno!Warto było zobaczyć! Dokąd następna wycieczka?jacekfi, 01-01-2018, odsłon: 261
Dodaj komentarz
Twoje imie i nazwisko:

Wpisz komentarz:


Przepisz kod zabezpieczający:Witaj,
nie jesteś zalogowany.

Zaloguj się

Wyszukaj

Biuletyn

Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej

Ministerstwo

Edukacji

Narodowej 

Centralna

Komisja

Egzaminacyjna 

Gmina Udanin

Szkoła współpracy