Poznajemy zawody

Szczegółowe  podsumowanie

    W naszej szkole organizowane są kółka w ramach projektu „Z wiedzą i doświadczeniem świat będzie nasz”, na których uczniowie mają możliwość zapoznawania się z najróżniejszymi profesjami w naszej okolicy. Oto krótki przegląd zawodów, jakie- nam uczniom udało się poznać.

            Jako pierwszy temat naszych spotkań obraliśmy zawód pielęgniarki. W celu poznania tego zawodu udaliśmy się do Ośrodka Zdrowia w Ujeździe Górnym, gdzie przeprowadziliśmy szczegółowy wywiad z Panią Basią- pielęgniarką, która uświadomiła nas, że aby zostać pielęgniarką lub lekarzem, trzeba być otwartym na ludzkie problemy i czuć powołanie zawodowe. Jako wniosek obraliśmy zdanie, że zawody medyczne są jednymi z odpowiedzialnych zawodów, w których liczy się życie drugiego człowieka.

            Kolejnym punktem naszych zawodowych zajęć była profesja ślusarza. Jako punkt zapoznania się z zawodem obraliśmy zakład ślusarski w Jarostowie. Tam oprowadzał nas szef owej firmy, opowiadając dokładnie o tym, czym zajmuje się ślusarz. Dokładnie przyglądaliśmy się wyrobowi pięknej bramy. Wychodząc z zakładu, doszliśmy do wniosku, że zawód ślusarza można spokojnie zaliczyć do zawodów artystycznych, gdyż jest to, nic innego, jak sztuka  wykorzystywania m.in. stali.

   W pewnym momencie do głowy wpadł pomysł, aby zainteresować się tematem, który towarzyszy nam od najmłodszych lat i przygotowuje nas do coraz wyższego nauczania- mowa tu o przedszkolu. W Ujeździe Górnym już od dawna funkcjonuje szkółka dla najmłodszych, dlatego też właśnie tam zaplanowaliśmy spotkanie z Paniami przedszkolankami.  W środku spotkaliśmy się z niezwykłą energią dzieci, o której jako młodzież dawno zapomnieliśmy… Po wywiadzie z Panią przedszkolanką uświadomiliśmy sobie, że mimo wymagań odnośnie wyrozumiałości,  przedszkole to przede wszystkim kreatywność, uśmiech i podejście do dzieci.

            Jednym z najpopularniejszych zawodów wybieranych przez młodzież jest  praca fryzjera. Przyszłe kandydatki chciały zaprezentować swoje umiejętności profesjonalistce- Pani Fryzjerce z Konar, która posiada tytuł mistrzowski. Praktyki zakończyły się oceną mistrzyni. Wszyscy przekonali się o tym, że aby zostać fryzjerem, trzeba posiadać powołanie do sztuki jaką, jest kreatywna stylizacja fryzur.

 

W związku z zainteresowaniem światem książek, odwiedziliśmy publiczną bibliotekę w Ujeździe Górnym, gdzie zapoznaliśmy się z zawodem bibliotekarza. Oczywistym faktem jest to, że praca w tym zawodzie wiąże się z miłością do czytelnictwa. Jednym z głównych aspektów upoważniających do tego zawodu jest bardzo sprawna pamięć. Aby bardziej przybliżyć sobie bogaty zbiór książek, każdy z nas wybrał sobie fragment z najróżniejszych gatunków literackich- dramatu, komedii i innych. Od razu nasunął się wniosek - Warto jest czytać książki, które zmieniają punkt widzenia na świat…

Kolejnym zawodem zaliczającym się do grupy wymagających odwagi i odpowiedzialności, jakim się zainteresowaliśmy, była służba strażaka. Reprezentanci tej  grupy opowiedzieli nam o swojej pracy . Straż Pożarna wymaga przede wszystkim głębokiego zaangażowania w niesieniu pomocy  innym. Każdy z nas doszedł do wniosku, że aby zostać strażakiem, trzeba utrzymywać gotowość do działania i poświęcić wiele dobra dla drugiego człowieka.

Często pierwszym wyborem dla matematyków jest zawód księgowego. Zainteresowani tematem, postanowiliśmy spotkać się z przedstawicielką zawodu. Dowiedzieliśmy się, że podstawą księgowości jest uczciwość. Dowiedzieliśmy się również, że oprócz talentu matematycznego, trzeba mieć prawo polskie w małym palcu.

 

 

Dziękujemy przedstawicielom zawodów za współpracę:

 • Jarosławowi Kozłowskiemu
 • Barbarze Wieczorek
 • Agnieszce Róg
 • Annie Garbaty
 • Izabeli Fuglewicz
 • Jolancie Kukli
 • Annie Kaproń
 • Marii Najduk
 • Agacie Jędrychowskiej
 • Hubertowi Lipcowi
 • Annie Gajdzie

Grupa Orientacji Zawodowej dziękuje za przeprowadzone zajęcia w zakładach pracy.

            Szczególnie dziękujemy Pani Małgorzacie Bromińskiej, która sprawowała opiekę nad nami podczas poznawania rynku pracy na terenie naszej gminy.

Karol Szczerbień, Małgorzata Kulak, Daria Ginter

 

 


22-05-2018

Dodaj komentarz

Witaj,
nie jesteś zalogowany.

Zaloguj się

Ministerstwo

Edukacji

Narodowej 

Gmina Udanin

Szkoła współpracy

Nawigacja

Nasza społeczność