Wykaz lektur dla klas IV-VIII

KLASA IV

Lektura obowiązkowa:

  • Jan Brzechwa – Akademia pana Kleksa
  • Janusz Christa – Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks)
  • René Goscinny, Jean-Jacques Sempé — Mikołajek (wybór opowiadań)
  • Adam Mickiewicz – Powrót taty, Pani Twardowska, Pan Tadeusz (opisy)
  • Joanna Olech – Dynastia Miziołków
  • Józef Wybicki – Mazurek Dąbrowskiego
  • Wybrane podania i legendy polskie
  • Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault, Kopciuszek, Kot w butach, Sinobrody, Aleksander Puszkin, Bajka o rybaku i rybce, Jeanne Marie Leprince de Beaumont, Piękna i Bestia
  • Wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Joanny Kulmowej, Juliana Tuwima.

Lektura uzupełniająca:

  • Adam Bahdaj – Kapelusz za 100 tysięcy
  • Frances Hodgson Burnett – Tajemniczy ogród lub inna powieść
  • Janusz Korczak – Król Maciuś Pierwszy
  • Maria Kownacka, Zofia Malicka – Dzieci z Leszczynowej Górki
  • Selma Lagerlöf – Cudowna podróż
  • Sat-Okh – Biały mustang
  • Wybór innych tekstów kultury, w tym utwory dla dzieci i młodzieży; film i spektakl teatralny z repertuaru dziecięcego; wybrane programy telewizyjne.

 

KLASA V

Lektura obowiązkowa:

  • Clive Staples Lewis – Opowieści z Narni (Lew, czarownica i stara szafa)
  • Adam Mickiewicz – Pan Tadeusz (zwyczaje i obyczaje)
  • Ferenc Molnar – Chłopcy z Placu Broni
  • Bolesław Prus – Katarynka
  • Juliusz Słowacki – W pamiętniku Zofii Bobrówny
  • Seweryna Szmaglewska – Czarne Stopy
  • Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz np. mity o: PrometeuszuSyzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Edypie, Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce.
  • Biblia, powstanie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne
  • Wybrane wiersze Jana Twardowskiego, Leopolda Staffa, Anny Kamieńskiej, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza.

Lektura uzupełniająca:

  • Lewis Carroll – Alicja w Krainie Czarów
  • Andrzej Maleszka – Magiczne drzewo
  • Karol May – Winnetou
  • Małgorzata Musierowicz – wybrana powieść
  • Edmund Niziurski – Sposób na Alcybiadesa
  • Bolesław Prus – Kamizelka
  • Henryk Sienkiewicz – Janko Muzykant
  • Mark Twain – Przygody Tomka Sawyera
  • Wybór innych tekstów kultury.

 

KLASA VI

Lektura obowiązkowa:

  • Antoni Czechow – Kameleon, Śmierć urzędnika
  • Rafał Kosik – Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi
  • Ignacy Krasicki – wybrane bajki
  • Adam Mickiewicz – Pan Tadeusz (polowanie oraz koncert Wojskiego)
  • John Ronald Reuel Tolkien – Hobbit, czyli tam i z powrotem
  • Henryk Sienkiewicz – W pustyni i w puszczy
  • Wybrane wiersze Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, Zbigniewa Herberta.

Lektura uzupełniająca:

  • Aleksander Dumas – Trzej muszkieterowie
  • Joseph Rudyard Kipling – Księga dżungli
  • Marcin Kozioł – Skrzynia Władcy Piorunów
  • Stanisław Lem – Cyberiada (fragmenty)
  • Kornel Makuszyński –wybrana powieść
  • Lucy Maud Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza
  • Alfred Szklarski – wybrana powieść
  • Katarzyna Zychla – Dziewczynka tańcząca z wiatrem
  • Wybór innych tekstów kultury

 

KLASA VII

Lektura obowiązkowa:

  • Charles Dickens – Opowieść wigilijna
  • Aleksander Fredro – Zemsta
  • Jan Kochanowski, wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII, VIII
  • Ignacy Krasicki – Żona modna
  • Adam Mickiewicz – Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, II część Dziadów, Pan Tadeusz (historia Polski)
  • Henryk Sienkiewicz – Quo vadis, Latarnik
  • Stefan Żeromski – Siłaczka
  • Wybrane wiersze Cypriana Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Kazimierza Wierzyńskiego,JanaLechonia,JerzegoLieberta.

Lektura uzupełniająca:

  • Agatha Christie – wybrana powieść kryminalna
  • Ernest Hemingway – Stary człowiek i morze
  • Helena Keller – Widzieć przez trzy dni
  • Nancy H. Kleinbaum –Stowarzyszenie Umarłych Poetów
  • Beata Obertyńska – Z domu niewoli(fragmenty)
  • Henryk Sienkiewicz – Krzyżacy
  • Melchior Wańkowicz – Ziele na kraterze (fragmenty)
  • Wybór innych tekstów kultury.

 

KLASA VIII

Lektura obowiązkowa:

  • Aleksander Kamiński – Kamienie na szaniec
  • Adam Mickiewicz – Pan Tadeusz
  • Juliusz Słowacki – Balladyna
  • Antoine de Saint-Exupery – Mały Książę
  • Stefan Żeromski – Syzyfowe prace
  • Wybrane wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Wisławy Szymborskiej,

           Jarosława Marka Rymkiewicza, Stanisława Barańczaka.

 

Lektura uzupełniająca:

  • Bogdan Bartnikowski – Dzieciństwo w pasiakach
  • Miron Białoszewski – Pamiętnik z powstania warszawskiego (fragmenty)
  • Suzanne Collins – Igrzyska śmierci
  • Arkady Fiedler – Dywizjon 303
  • Jan Paweł II – Pamięć i tożsamość (fragmenty)
  • Karolina Lanckorońska – Wspomnienia wojenne 22 IX 1939 –5 IV 1945(fragmenty)
  • Nela Mała Reporterka – Nela na kole podbiegunowym
  • -E. Schmitt – Oskar i pani Róża
  • Wybór innych utworów tekstów kultury, w tym wierszy współczesnych poetów
    i reportaży.

 


Biblioteczka rodzica

www.rodzinneczytanie.pl

Witaj,
nie jesteś zalogowany.

Zaloguj się

Ministerstwo

Edukacji

Narodowej 

Gmina Udanin

Szkoła współpracy

Nawigacja

Nasza społeczność